Pyłek pszczeli a pierzga pszczela. Róznice.

Różnice między pyłkiem pszczelim a pierzgą pszczelą. Co wybrać dla siebie?

Witajcie Kochani,

Dzisiaj chcę się z Wami podzielić cenną wiedzą na temat dwóch naturalnych darów, które rodzina pszczela oferuje nam ze swoich uli - pyłku pszczelim i pierzgi pszczelej. Często te dwa produkty są mylone ze sobą, ale mają zupełnie różne właściwości i sposób powstawania. Dlatego dzisiaj chcę Wam przybliżyć różnice między nimi.

Pyłek pszczeli: Zaczniemy od pyłku pszczeli. Ten mały, ale wyjątkowo wartościowy składnik, to nic innego jak pyłek z kwiatów, wzbogacony o enzymy pszczelich. Pszczoły zbierają go podczas swoich lotów po nektarze i przynoszą do ula. Jest to główne źródło białka dla pszczół oraz pokarm dla młodych pszczół ulowych. Pyłek pszczeli jest łatwiej pozyskiwany i szybciej przez pszczelarza, co sprawia, że jest dostępny w niższej cenie niż pierzga pszczela.

Pierzga pszczela: Natomiast pierzga pszczela to swego rodzaju „ogórki kiszone”, które powstały w ula w wyniku fermentacji mlekowej. Pszczoły magazynując pyłek pszczeli w komórkach, łączą go z enzymami, miodem i mleczkiem pszczelim, a następnie zamykają woskiem pszczelim. W rezultacie otrzymujemy produkt bogaty nie tylko w białko, ale również w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Jednakże pierzga pszczela jest trudniej pozyskiwana i wymaga mozolnego wyciągania z plastrów pszczelich, co wpływa na jej wyższą cenę w porównaniu z pyłkiem pszczelim.

Różnice:

  1. Sposób powstawania: Pyłek pszczeli jest zbierany przez pszczoły z roślin nektarujących, następnie łączony z enzymami pszczelimi, nie trafia do ula, gdyż wcześniej pszczelarz pobiera go z urządzenia zamontowanego przed ulem „poławiacz pyłku”, podczas gdy pierzga pszczela to pyłek, który pszczoła wniosła do ula i przeszedł proces fermentacji.

  2. Skład i właściwości: Pyłek pszczeli zawiera głównie białko i enzymy, podczas gdy pierzga pszczela jest bogata w białko, witaminy, a przede wszystkim minerały oraz inne składniki odżywcze dzięki procesowi fermentacji. Skład pierzgi pszczelej jest bogatszy od pyłku, a jej działanie terapeutyczne jest szybsze. Pierzga jest też bardziej wydajna od pyłku pszczelego. Mniejsza dawka terapeutyczna przynosi szybsze efekty wspomagające leczenie. Kuracja pyłkiem pszczelim jest znacznie dłuższa, a na efekty czeka się nawet do 3 miesięcy.

  3. Sposób spożycia: Zarówno pyłek pszczeli, jak i pierzga pszczela wymaga wcześniejszego zmielenia, a następnie namoczenia najlepiej w miodzie lub ciepłej wodzie, tak aby przyswajalność składników w nich zawartych dla naszego organizmu była większa.

Cechy wspólne: Pierzga pszczela i pyłek działają prozdrowotnie na poziomie komórkowym, wspierając funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Ich regularne spożywanie może pomóc w utrzymaniu równowagi zdrowia oraz wzmocnieniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

Warto również wspomnieć, że zarówno pyłek pszczeli, jak i pierzga pszela są szeroko wykorzystywane w apiterapii ze względu na swoje korzystne właściwości zdrowotne.

Mam nadzieję, że ten krótki przegląd pomógł Wam lepiej zrozumieć różnicę między pyłkiem pszczelim a pierzgą pszczelą. Jeśli macie jakieś pytania lub chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami z tymi produktami, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Do następnego wpisu,

Ewelina Mikicka

Zurück zum Blog

Hinterlasse einen Kommentar

Bitte beachte, dass Kommentare vor der Veröffentlichung freigegeben werden müssen.

Unsere Bestseller

1 von 10