nalewka propolisowa

Nalewka propolisowa i jej naturalna moc

Propolis to substancja pozyskiwana przez pszczoły z żywicy gromadzącej się na pąkach i korze drzew. Ten naturalny produkt pszczeli jest nie tylko niezbędnym materiałem do budowy uli, ale też środkiem o niesamowitych właściwościach zdrowotnych. Wykonanie z niego wyciągu to Jeden z popularnych sposobów korzystania z zalet propolisu. Dzięki lekturze naszego artykułu dowiesz się więcej o samym propolisie, jak i o zaletach, jakie posiada nalewka propolisowa.

Kilka słów o propolisie

Propolis
Propolis

Temtem naszego artykułu jest nalewka propolisowa, jednak powinniśmy zapoznać się na wstępie z samym propolisem, będącym jej składnikiem kluczowym. Propolis to produkt naturalny, który powstaje w wyniku przetwarzania żywicy roślinnej przez pszczoły. Tą lepką, brązową substancję owady używają do uszczelniania uli i zabezpieczania ich przed bakteriami, grzybami oraz innymi niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. Takie działanie prozdrowotne propolisu wynika z jego bogatego składu chemicznego.

Skład chemiczny propolisu

Propolis złożony jest z różnych substancji pochodzenia roślinnego oraz enzymów pszczół. Jego skład może nieco różnić się w zależności od roślin, które są dostępne dla owadów, ale zawsze obejmuje następujące najważniejsze składniki:

 • Żywice roślinne -pochodzą z pąków drzew, takich jak topola, brzoza czy drzewa iglaste. Są one bogate w związki fenolowe posiadające właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W składzie żywic roślinnych można więc znaleźć flawonoidy, chalcony, kwas kawowy i inne związki bioaktywne, które przyczyniają się do działania przeciwbakteryjnego propolisu.
 • Woski pszczół - pomagają w utrzymaniu konsystencji propolisu i chronią go przed wilgocią. Są również źródłem cennych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu oleinowego i kwasu linolowego. Woski pszczół mają właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne.
 • Olejki eteryczne - składniki bogate w różne związki chemiczne, takie jak terpenoidy i fenole. Przykładowymi olejkami są eugenol, pinen i borneol. Olejki eteryczne przyczyniają się do działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwzapalnego propolisu. Nadają mu też charakterystyczny zapach i smak.
 • Pyłek kwiatowy - źródło witamin, minerałów i aminokwasów. Zawiera także białka, lipidy i cukry.
 • Substancje białkowe - pełnią ważne funkcje w ulu, takie jak wzmocnienie struktury plastra czy obrona przed intruzami. Białka mogą różnić się w zależności od roślin, z których zbierana jest żywica.
 • Enzymy - pomagają pszczołom w procesach chemicznych, takich jak przetwarzanie nektaru w miód i rozkładanie żywności dla pszczelich larw.

Propolis może zawierać też inne składniki, takie jak cukry, kwasy organiczne (np. kwas mlekowy i kwas askorbinowy), witaminy (np. witamina C) oraz minerały (np. żelazo, magnez, cynk).

Działanie prozdrowotne propolisu

Propolis od wielu lat poddaje się badaniom pod kątem jego działań zdrowotnych. Nie jest to spowodowane czystą naukową ciekawością, ale faktem, że wiele właściwości propolisu znalazło już praktyczne zastosowanie w medycynie. Oto najważniejsze z nich:

 • Działanie przeciwbakteryjne - flawonoidy, fenole i terpenoidy wchodzące w skład propolisu hamują wzrost wielu rodzajów bakterii, w tym tych odpornych na antybiotyki. Związki zawarte w propolisie mogą zakłócać strukturę komórek bakteryjnych i negatywnie wpływać na ich zdolność do namnażania się.
 • Działanie przeciwzapalne - propolis wykazuje zdolność do redukcji stanu zapalnego poprzez hamowanie wydzielania cytokin i mediatorów zapalnych. Flawonoidy i inne związki w propolisie mogą zmniejszać obrzęk, zaczerwienienie i ból związany z procesem zapalnym.
 • Działanie przeciwwirusowe - prowadzone badania potwierdzają, że propolis jest skuteczny w hamowaniu replikacji niektórych wirusów, w tym wirusa opryszczki (HSV) i wirusa grypy (influenza). Związki obecne w propolisie mogą blokować etapy infekcji wirusowej i zmniejszać jej nasilenie.
 • Działanie przeciwalergiczne - propolis pomaga w łagodzeniu objawów alergii, ponieważ zawiera związki o właściwościach przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych. Może zmniejszać katar sienny i swędzenie skóry.
 • Działanie przeciwutleniające - flawonoidy, w które bogaty jest propolis, pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym stresem oksydacyjnym. Działają jako naturalny antyoksydant, co może pomagać w ochronie organizmu przed m.in. chorobami serca i nowotworami.

Warto zaznaczyć, że skuteczność propolisu może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, w tym od jego składu chemicznego i dawki. Należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania propolisu w celach leczniczych, zwłaszcza jeśli cierpi się na jakiekolwiek schorzenia czy alergie.

Nalewka propolisowa a czysty propolis. Porównanie właściwości

Nalewka propolisowa jest uzyskiwana poprzez macerację czystego propolisu w alkoholu. Proces ten pozwala na wyizolowanie aktywnych składników propolisu i uzyskanie płynnej formy produktu. Skład i stężenie aktywnych związków w nalewce propolisowej mogą być zróżnicowane, zależnie od metody produkcji i stosowanych proporcji. Właśnie to wpływa na jej skuteczność.

Nalewka propolisowa dziedziczy po propolisie działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Związki obecne w propolisie nadal pomagają w zwalczaniu infekcji różnego pochodzenia, a także mają działanie przeciwzapalne, co czyni nalewkę przydatną w leczeniu stanów zapalnych oraz infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Czysty propolis i nalewka propolisowa mają więc wiele wspólnych właściwości zdrowotnych, takich jak działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Różnice między nimi mogą wynikać głównie z formy i stężenia aktywnych składników. Czysty propolis zawiera całą gamę substancji naturalnych, nalewka propolisowa to płynna forma, która może mieć zróżnicowany skład w zależności od producenta. Dobrym pomysłem jest więc samodzielne przygotowanie nalewki propolisowej. Niżej napiszemy, jak to zrobić.

Nalewka propolisowa - nasz domowy przepis

Oto krótka instrukcja, jak zrobić samodzielnie nalewkę propolisową. Do realizacji tego zadania potrzebujesz następujących składników:

 • około 20-30 g propolisu (można go zakupić w naszym sklepie),
 • 100 ml spirytusu o wysokim stężeniu alkoholu (70-96%),
 • zamykany słoik,
 • gęsta gaza.

Czysty propolis umieść w zamrażarce na około godzinę. Po zamrożeniu będzie łatwiejszy do rozdrobnienia. Następnie zmiel go używając do tego celu np. młynka do kawy. Uzyskany proszek wsyp do słoika i zalej go przygotowanym spirytusem. Po dokładnym zmieszaniu zamknij szczelnie słoik i umieść go w ciemnym i chłodnym miejscu na 14 dni, codziennie wstrząsając zawartość. Kolejnym krokiem, po upływie dwóch tygodni, jest przecedzenie zawartości słoika przez gazę do butelki z ciemnego szkła.

Nalewkę propolisową można już używać. Powinieneś przechowywać ją w ciemnym, szczelnym naczyniu w chłodnym miejscu. Jeśli chcesz stosować ją jako suplementu diet, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki.

Zalety nalewki propolisowej

Nalewka propolisowa oferuje wiele zalet dla naszego zdrowia. Oto niektóre z nich:

 • Nalewka propolisowa jest znana ze swojego działania wzmacniającego układ odpornościowy, co pomaga organizmowi w walce z infekcjami.
 • Może być stosowana jako płukanka lub spray do gardła w celu łagodzenia bólu i podrażnienia.
 • Nalewka pomaga w zmniejszeniu objawów przeziębienia, kaszlu i zapalenia oskrzeli.
 • Może być również stosowana na rany i obtarcia naskórka w celu przyspieszenia procesu gojenia.
 • Aplikowanie nalewki pomaga w redukcji różnego rodzaju stanów zapalnych w organizmie.

Nalewka propolisowa - dawkowanie i sposób stosowania

Dawkowanie nalewki propolisowej może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i celów. Przed rozpoczęciem jej stosowania warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od medycyny naturalnej. Zazwyczaj jednak zaleca się przyjmowanie od kilku do kilkunastu kropel nalewki dziennie, rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody lub soku. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i nie przekraczać zalecanej ilości.

Nalewka propolisowa może być również stosowana zewnętrznie na skaleczenia, oparzenia czy inne problemy skórne. W przypadku jakichkolwiek reakcji alergicznych lub nietypowych objawów, należy przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem.

Nalewka propolisowa to cenny naturalny środek przynoszący wiele korzyści zdrowotnych.

Nalewka propolisowa 30 ml
Nalewka propolisowa 30 ml

W naszym sklepie możesz zaopatrzyć się w gotową nalewkę propolisową w buteleczce 30 ml z wygodnym zakraplaczem.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Nasze bestsellery

1 z 10