miód w słoczku na drewnianej desce

Miód lipowy na stres i problemy ze snem

Właściwości miodu lipowego

W internecie krąży dużo informacji o miodzie lipowym i jego właściwościach. Główne wzmianki skupiają się na temacie zwalczania przeziębienia i grypy. Mniej często mówi się o działaniu uspakajającym, wyciszającym oraz pobudzającym apetyt u dzieci. Sprawdziłam dlaczego warto mieć miód lipowy w naszej domowej apteczce. Zapraszam do lektury.



Miód lipowy pozyskiwany jest z lipy drobnolistnej lub szerokolistnej. W zależności od miejsca zbiorów miodu lipowego w Polsce, kolor może być od jasnobursztynowego po ciemno herbaciany. Barwa również wpływa na smak. Jaśniejsze miody są o lekko kwiatowym posmaku natomiast ciemniejsze są ostrzejsze i czuć w nich smak mięty. Miody ciemnoherbaciane wzbogacone są o witaminy i enzymy, które występują tylko w miodach spadziowych. To za sprawą obecności spadzi wydzielanej przez miodownice (małe robaczki żyjące na drzewach lipy).

Ponadto miód lipowy w stosunku do innych miodów nektarowych posiada dużą zawartość olejków eterycznych wywołujących działanie rozkurczające. To dlatego tak skutecznie wspomaga działanie przy leczeniu nerwicy, problemów ze snem oraz silnym stresie. Miód lipowy na stres działa najlepiej ze wszystkich miodów krajowych.

Działanie miodu lipowego;

Napotne 💦Wykrztuśne 🗣️Przeciwkaszlowe 😷Przeciwskurczowe, Rozkurczowe 💉 Uspakajające🧘‍♂️

Stosowanie miodu lipowego

Miód lipowy można stosować pod różnymi postaciami. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do wystudzonych naparów i napojów. Podawany z ciepłym mlekiem skutecznie wspomaga zwalczanie kaszlu i regenerację po przebytej chorobie. Jako dodatek do naparu z melisy wspomaga działanie uspakajające i odprężające nasz organizm. Sprawdzi się również idealnie jak dodatek do izotoniku, który nawodni oraz odżywi nasze mięśnie po intensywnym treningu. Polecany jest zarówno dla dzieci, osób w średnim wieku jak i osób starszych.

łyżka do miodu zatopiona w miodzie lipowym
Który miód jest najzdrowszy

Napary i napoje z miodem lipowym na walkę ze stresem.

Napar z malwy na intensywny kaszel.

Zaparz wrzątek, zalej liście malwy, następnie pozostaw pod przykryciem na około 5 minut. Do tak przygotowanego naparu ostudzonego do 70 stopni dodaj łyżeczkę miodu lipowego. Wspomaga on leczenie płuc i oskrzeli.

Napar z melisy na problemy ze snem.

Do zaparzonego wrzątku wsyp liście świeżej lub suszonej melisy. Pozostaw pod przykryciem na około 5 minut następnie do ostudzonego naparu dodaj sumienną łyżkę miodu lipowego. Wypij minimum 30 minut przed snem.

Napar z czarnego bzu na silne przeziębienie.

Czarny bez wrzucić do gotującej się wody. Gotować przez około 3 minuty. Napar pozstawić do naciągnięcia wody suszem. Zostawić do ostygnięcia. Tak powstały napar połączyć z dwoma łyżeczkami miodu lipowego. Pić napar 3 razy dziennie.

Napar na działanie napotne i wykrztuśne

Napar z owoców malin z miodem lipowym na działanie napotne i wykrztuśne - do zaparzonego wrzątku wsypać liście maliny. Zaparzyć pod przykryciem około 5 minut. Ostudzić napar. Dodać solidną łyżkę miodu lipowego. Podawać 3 razy na dobę.

Lemoniada z miodem lipowym na upalne dni

Do dzbanka z wodą wyciśnij sporą ilość soku z cytryny, dodaj garść liści świeżej mięty, dużą łyżkę miodu lipowego oraz szczyptę soli morskiej. Składniki dokładnie wymieszaj następnie tak powstały napój włoż do lodówki i schłódź przez minumum 30 minimum. Podawać z kostkami lodu. Idealny jako naturalny izotonik.

Gdzie warto kupić miód lipowy

O właściwym miejscu do kupowania miodów pisałam już osoby wpis na który zapraszam. Ale poza sprawdzoną pasieką warto wiedzieć ze każdy region Polski z uwagi na swoje zróżnicowanie geograficzne ma różne pożytki. Są miejsca gdzie występuje dużo drzew lipowych np. zachodnia część Polski. To miejsce gdzie w czasie II wojny światowej zostało najwięcej nasadzonych drzew lipowych. Wybierając miody z tego regionu Polski mamy pewność, że zaprószenie pyłkiem lipy w miodzie jest największe. Są natomiast takie miejsca gdzie na próżno szukać alei lipowych np. wschodnie regiony Polski. Trzeba uważać bo pszczelarze pomimo wielkich chęci zapewniają nas ze jego miód jest lipowy bo czuć w nim nalot lipy ale w rzeczywistości często są to zwykłe miody wielokwiatowe z dodatkiem lipy. Aby powstał wysokogatunkowy miód lipowy przewaga pyłku w miodzie musi być wyższa niż 50 %. Warto ostrożnie wybierać miejsce z miodem.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Nasze bestsellery

1 z 10