Łany gryki na Lubelszczyźnie

Miód Gryczany z Lubelszczyzny

Miód gryczany z Lubelszczyzny. Gryka to roślina szalenie wymagająca i ciężka w uprawie. Jest bardzo wrażliwa na brak wilgoci. Gdy jej brakuje, łatwo więdnie i nie wydziela nektaru. Bez nektaru pszczoły stają się agresywne i nie mogą wytworzyć miodu.

Lubelszczyzna- idealne miejsce do uprawy gryki.

Tatarka- tak niegdyś nasi dziadkowie nazywali grykę i miód gryczany. A to za sprawą Tatarów, którzy sprowadzili tą roślinę do naszego kraju. Tak się składa, że największe areały uprawy gryki występują w południowo-wschodniej części Polski gdzie osiedlili się niegdyś Tatarzy. Jest to też miejsce gdzie kultura uprawy gryki oraz warunki klimatyczne i glebowe są najlepsze w Polsce.

Nie bez powodu ten region Polski wybrałam do poszukiwania pasieki, która specjalizuje się pozyskiwaniu miodu gryczanego. Tak się składa, że w tym roku warunki klimatyczne dla rozwoju gryki były bardzo przychylne; było bardzo słonecznie i wilgotno (za sprawą licznych opadów).

miód z gryki
Miód Gryczany z Lubelszczyzny

Z wizytą na pasieczysku gdzie powstaje miód gryczany

Chciałabym przedstawić wyjątkową pasiekę zlokalizowaną w miejscowości Lipiny Dolne na Lubelszczyźnie. Pan Piotr, właściciel pasieki poza rolnictwem, opiekuje się 50 rodzinami pszczelimi. Jego pasieka stoi w samym sercu wielohektarowej połaci gryki, ale i również nawłoci, która kwitnie późnym latem. To miejsce gdzie czas się zatrzymał a krajobraz ma typowo rolniczy charakter. Miód gryczany z Lubelszczyzny ma piękny kolor i wyborny smak. Przeszedł pozytywny wynik badań w Instytucie Badań Produktów Pszczelich w Puławach i tym samy trafił do naszego słoika :-).

Miód gryczany prosto z pasieki
Miód gryczany prosto z pasieki

Właściwości zdrowotne miodu gryczanego

W naszym arsenale produktów pszczelich nie mogło zabraknąć miodu gryczanego. I chociaż w smaku jest ostry, słodki i niekiedy piekący, ceniony jest za ogrom właściwości zdrowotnych. Tuż obok miodu lipowego zawiera najwięcej cennych składników; dużą ilość magnezu, żelaza, ale także fosforu, miedzi, cynku, boru, jodu, kobaltu i niklu.

Miód gryczany jako jeden z nielicznych miodów posiada witaminę C , B1, B2 i PP. Po nadto ze wszystkich polskich miodów zwiera najwięcej enzymów (inwertaza, fosfataza oraz Q-amylaza). Na równi z miodem lipowym wykazuje największą aktywność antybiotyczną, co w skrócie oznacza że, pomaga zawalczyć grypę i przeziębienie a stosowany w profilaktyce zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby.

Plastry pszczele z miodem gryczanym
Plastry pszczele z miodem gryczanym
Wyjątkowa rola miodu gryczanego przy wspomaganiu leczenia chorób serca

Na osobny akapit zasługuje opis szczególnej roli miodu gryczanego przy leczeniu wszelkich chorób serca- to za sprawą dużej ilości łatwo przyswajalnego magnezu. Ksiądz Eugeniusz Marciniak, wybitny polski zwolennik apiterapii dowiódł w badaniach, że magnez zawarty w miodzie gryczanym odgrywa podstawową rolę jako antagonista jonów wapnia, regulując pobudliwość i napięcie nerwowo-mięśniowe oraz rytm serca.

Ponadto miód gryczany stosuje się przy:

  • przeziębieniu
  • cukrzycy insulinoniezależnej
  • chorobach układu oddechowego
  • odbytej operacji z utratą krwi- wpływa na wzrost hemoglobiny
  • leczeniu dusznicy bolesnej
  • leczenie nerwicy serca i żołądka

Miód gryczany jest tak zdrowy, że jestem skłonna stwierdzić , że bardziej nie powinno go zabraknąć w naszej domowej apteczce niż w kuchni. Tak się składa, że niebawem pojawi się na blogu wpis pełen przepisów podpowiadających jak stosować miód gryczany na konkretne dolegliwości.

Bryla Miodu na pasieczysku
Bryla Miodu na pasieczysku
Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Nasze bestsellery

1 z 10