Maść propolisowa

Maść propolisowa to produkt leczniczy i kosmetyczny, który zawiera jako główny składnik aktywny propolis. To naturalna substancja produkowana przez pszczoły, która ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Maść propolisowa jest więc produktem zdrowotnym łagodzącym różne dolegliwości skórne. Ze względu na jej właściwości nawilżające i ochronne znajduje też zastosowanie w kosmetyce.

W artykule opisaliśmy skład i właściwości maści propolisowej, sposób stosowania, a także podaliśmy przepis na samodzielne jej wykonanie.

Skład maści propolisowej

Skład maści propolisowej może różnić się w zależności od źródła pochodzenia propolisu, jednakże badania wykazują, że jego typowe składniki to substancje znane z wielu korzystnych właściwości zdrowotnych. Oto najważniejsze z nich:

 • żywice - stanowią około 50% składu propolisu. Są to substancje zbierane przez pszczoły z pąków drzew , głównie iglastych. Żywice zapewniają propolisowi jego lepkość i kleistość oraz zawierają wiele przeciwutleniaczy,
 • wosk pszczeli - kolejny ważny składnik propolisu, choć występujący w mniejszych ilościach niż żywice. Pełni funkcję konsolidującą i pomaga w utrzymaniu konsystencji propolisu,
 • olejki eteryczne - nadają propolisowi charakterystyczny zapach i smak. Wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
 • flawonoidy - związki chemiczne o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Kluczowe substancje biologicznie aktywne w propolisie,
 • fenole -związki chemiczne, które mają właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Pomagają zwalczać infekcje,
 • kwasy organiczne - m.in. kwas kawowy, ferulowy i cynamonowy, które również wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
 • mikroelementy - żelazo, cynk, miedź i magnez, mają wpływ na właściwości zdrowotne propolisu,
 • witaminy - propolis zawiera niewielkie ilości witaminy B1, B2, B6 i C.Początek formularza

Właściwości maści propolisowej

Maść propolisowa jest ceniona ze względu na swoje działanie prozdrowotne, które zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. W praktyce medycznej szeroko wykorzystuje się jej następujące właściwości:

 • Właściwości przeciwbakteryjne. Substancje zawarte w propolisie, takie jak flawonoidy i kwasy fenolowe, są skuteczne w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym również opornych na antybiotyki. Badania przeprowadzone na próbkach propolisu z różnych źródeł wykazały zdolność hamowania wzrostu bakterii, co sprawia, że maść propolisowa jest skutecznym środkiem w leczeniu infekcji skórnych.
 • Właściwości przeciwzapalne. Propolis, będący głównym składnikiem maści, posiada także działanie przeciwzapalne, które może pomóc w łagodzeniu stanów chorobowych skóry. Flawonoidy obecne w propolisie wykazują zdolność hamowania reakcji zapalnych na poziomie komórkowym, co przynosi ulgę osobom cierpiącym na różnego rodzaju problemy skórne, w tym na trądzik i egzemę.
 • Przyspieszanie gojenia. Dzięki maści można przyspieszyć proces gojenia ran i uszkodzeń skóry. Wpływa ona dodatnio na produkcję kolagenu, który jest niezbędny do regeneracji tkanek. Skóra goi się więc szybciej, a blizny mogą być mniej widoczne.
 • Działanie przeciwwirusowe. Badania naukowe potwierdzają, że propolis skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów, w tym wirusa opryszczki (HSV-1). Dlatego maść wykorzystuje się pomocniczo podczas leczenia infekcji wirusowych skóry.
 • Leczenie odleżyn. Maść propolisowa jest stosowana z sukcesem w leczeniu odleżyn u osób, które spędzają długi czas w pozycji leżącej lub siedzącej. Jej właściwości przeciwbakteryjne i przyspieszające gojenie przyczyniają się do redukcji bólu i poprawy stanu skóry w obszarach objętych odleżynami.
 • Walka z trądzikiem. Propolis może też hamować wzrost bakterii związanych z trądzikiem. Maść propolisową wykorzystuje się więc do zwalczania tej choroby skóry.

Maść propolisowa - sposób użycia i przeciwwskazania

Właściwe stosowanie maści propolisowej jest kluczowe dla zapewnienia jej skuteczności i bezpieczeństwa pacjenta. Istnieją również pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę.

Maść propolisowa przy stanach chorobowych skóry

Przed nałożeniem maści propolisowej trzeba zawsze dokładnie oczyść skórę wokół obszaru, który będzie leczony. W tym celu najlepiej sprawdza się ciepła woda i łagodnie działające mydło. Po umyciu należy delikatnie osuszyć skórę.

Teraz nakłada się cienką warstwę maści propolisowej na obszar, który wymaga leczenia. Nie powinno się stosować zbyt dużej ilości maści, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego zapychania porów skóry. Po nałożeniu wcieramy maść delikatnie okrężnymi ruchami i czekamy, aż zostanie wchłonięta przez skórę.

W zależności od rodzaju problemu maść propolisową należy stosować odpowiednio często, nawet kilka razy dziennie, aż do uzyskania poprawy.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

 • Osoby uczulone na produkty pszczele, takie jak miód czy pyłek kwiatowy, mogą być bardziej podatne na reakcje alergiczne. Przed pierwszym użyciem maści propolisowej należy wykonać próbę uczuleniową nakładając jej niewielką ilość na mały obszar skóry. Jeśli w ciągu kilku godzin pojawią się objawy alergii, takie jak zaczerwienienie, swędzenie lub obrzęk, trzeba zrezygnować z używania środka i skonsultować się z lekarzem.
 • Maści propolisowej nie można stosować w okolicach oczu ani na błonach śluzowych. Jeśli dostanie się w te miejsca należy je natychmiast przemyć dużą ilością wody.
 • Maść propolisowa to lek na drobne skaleczenia i zadrapania, ale nie powinna być nakładana na głębokie lub poważnie zakażone rany. W takich przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza.

To środek naturalny posiadający wiele zalet zdrowotnych. Mimo to maść należy stosować z umiarem i z uwzględnieniem ewentualnych reakcji alergicznych.

Jak samodzielnie zrobić maść propolisową?

Proces przygotowania maści propolisowej, którą można wykorzystać w celach leczniczych i kosmetycznych, nie jest trudny do przeprowadzenia. Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować następujące składniki:

 • Wyciąg z propolisu, który możemy w łatwy sposób przygotować samodzielnie. Jak to zrobić opisujemy niżej.
 • Nośnik niezbędny do rozpuszczenia propolisu. Najlepiej nadaje się do tego celu olej roślinny, np. olej z oliwek, olej kokosowy, olej jojoba lub masło shea.
 • Składniki opcjonalne.Jeśli chcemy wzbogacić maść o dodatkowe właściwości, możemy dodać do niej olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, olejek rozmarynowy lub inne, które odpowiadają naszym potrzebom.

W celu zyskania najlepszego efektu proponujemy trzymać się następującej kolejności działań:

1. Przygotowanie wyciągu z propolisu

Dwa tygodnie przed rozpoczęciem pracy powinniśmy zaopatrzyć się w czysty propolis i rozdrobnić go, najlepiej do postaci proszku. Po wcześniejszym schłodzeniu bryłki kitu pszczelego rozkawałkowujemy ją przy pomocy noża, a następnie mielimy w młynku do kawy. Kolejnym krokiem jest umieszczenie uzyskanego proszku w słoiku i zalanie wysokoprocentowym spirytusem rektyfikowanym. Słoik z mieszaniną należy umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu oraz codziennie wstrząsać zawartość. Po dwóch tygodniach przecedzamy wyciąg przez np. gazę i wlewamy do buteleczki z ciemnego szkła.

2. Łączenie wyciągu z olejem

Olej, który będzie nośnikiem maści, podgrzewamy do temperatury 500 C i dodajemy do niego wyciąg z propolisu. Składniki mieszamy tak długo, aż alkohol znajdujący się w wyciągu odparuje. Nie powinniśmy przejmować się, jeżeli część pozostanie, gdyż obecność niewielkiej ilości alkoholu w żaden sposób nie wpłynie na skuteczność maści.

3. Ostatnie czynności

Po wystygnięciu mieszaniny dodajemy do niej kilka kropli przygotowanych olejków aromatycznych i gotową maść propolisową przelewamy do słoiczka z ciemnego szkła. Przechowujemy ją w chłodnym miejscu, bez dostępu światła, aby jak najdłużej zachować jej trwałość.

Maść propolisowa z miodem i dodatkami

 1. Składniki maści:
wazelina: 100 g
lanolina: 100 g
propolis czysty: 25 g
miód pszczeli: 15 g
wyciąg alkoholowy z propolisu: 10 g
terpentyna modrzewiowa: 10 g
olejek z kosodrzewiny: 0,2 g

2. Harmonogram czynności:

 1. Wazelinę, lanolinę i terpentynę modrzewiową podgrzewamy do temperatury ok. 60°C.
 2. Całość dobrze mieszamy i schładzamy do 45°C.
 3. Do cieczy dodajemy teraz zmielony propolis i mieszamy do momentu, aż składniki się połączą.
 4. Obniżamy temperaturę do około 35°C. Wlewamy olejek z kosodrzewiny i wyciąg z propolisu.
 5. Gdy maść zaczyna tężeć, dodajemy miód.
 6. Maść w postaci półpłynnej wlewamy do słoiczków, które umieszczamy w ciemnym, chłodnym miejscu.

Uwaga: Jeśli miód połączymy ze zbyt ciepłą mieszaniną, straci wiele cennych składników i opadnie na dno.

Maść propolisowa, a przede wszystkim sam propolis, od lat poddawane są badaniom w licznych laboratoriach. Naukowcy stwierdzili, że może ona być skuteczna w leczeniu różnych problemów skórnych. Jednak przed użyciem maści powinno się konsultować z lekarzem, aby mieć pewność, że jest ona odpowiednim środkiem dla danego przypadku. Warto również pamiętać o tym, że maść propolisowa może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia, ale całkowicie go nie zastępuje.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Nasze bestsellery

1 z 10