jad pszczeli

Jad pszczeli

Jad pszczeli sprawia ze czujemy ogromny szacunek i respekt do pszczół. Każdy kto tylko zbliża się do ula obawia się przed użądlenie. Jad służy obronie własnej pszczół, matki pszczelej oraz ich pożywienia (miodu, pyłku i pierzgi pszczelej).

Pszczoły miodne co do zasad nigdy pierwsze nie atakują, tylko w obronie własnej. To sprawia ze za każdym razem gdy zbliżam się do ula mam odwagę z nimi obcować. Ważne jest zachowanie spokoju, wtedy pszczoły nie zaatakują. Te mądre istoty używają żądła tylko gdy poczują realne zagrożenie, w przeciwieństwo do os które z natury są „ złośliwe” i lubią kąsać bez powodu.

Jak już zostaniemy ugryzieni, ważne jest aby szybko usunąć żądło z którego nadal wydzielany jest jad pszczeli. Takie pojedyncze użądlenie kończy się kilkudniową opuchlizną i lekkim bólem. Są jednak osoby uczulone na jad pszczeli i dla nich użądlenie może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym, który bez natychmiastowej pomocy medycznej prowadzi do śmierci. Rozpoczynając swoją przygodę z pszczelarstwem należy najpierw sprawdzić czy nie jest się uczulonym.


Czy wiesz że: użądlenie przez pszczołę jest bardziej bolesne późnym latem niż wiosną? Jad pszczeli jest bardziej intensywny z początkiem jesieni aby pszczoły mogły bronić swojego pożywienia które produkowały przez cały sezon!

Powstawanie jadu pszczelego.

Jad pszczeli inaczej apitoksyna wytwarzana jest tylko przez robotnice i matką pszczela. Wykazuje silne działanie biologiczne dzięki bogatemu składowi chemicznemu. Występują w nim enzymy, peptydu, aminy biogenne, cukry, lipidy, wolne aminokwasy i biopierwiastki.

Jad pszczeli wykorzystany w kremach pozyskiwany jest od pszczół za pomocą elektrostymulacji. Pszczoły umieszcza się do „ ramek jadowych” następnie stymuluje się je prądem o lekkim napięciu 12 V. Ale spokojnie pszczoły nie giną tylko odruchowo wydzielają krople jadu na specjalną szklaną płytkę. Taki zabieg wykonuje się z samego rana, przed lotem pszczół. Następnie jad pszczeli zeskrobuje się, odsusza, szczelnie zamyka i przekazuje do dalszej obróbki.

O ile pszczoła może użądlić owady kilkukrotnie to człowieka tylko raz. Prawdą jest ze po użądlenia człowieka czy innego ssaka pszczoła natychmiast ginie, ponieważ nie jest w stanie wyciągnąć żądła ze skóry. W trakcie użądlenia i pozostania żądła w ciele, do rany może przedostać się do 0,3 mg jadu.

Zastosowanie jadu pszczelego.

Poza tradycyjnym użądlenie pszczoły na pasieczysku, jad pszczeli można również wprowadzić w postaci kosmeceutyków.
Kosmeceutyki to inaczej kremy z zawartością jadu pszczelego o zawartości od 10do 150ug/g. Tak się składa ze jad pszczeli doskonale rozpuszcza się w glicerynie i olejach roślinnych. W przeciwieństwie do propolisu który swoje właściwości biologiczne wykazuje w alkoholu etylowym, słabo rozpuszcza się w wysokoprocentowych roztworach.

Ze względu na bogaty skład chemiczny jadu pszczelego, apiterapia zaleca stosowanie go do leczenia chorób na tle reumatycznym, zwyrodnieniowym, pozaurazowym mięśni oraz stawów. Jadu pszczelego nie spożywa się doustnie ponieważ w połączeniu z enzymami trawiennym jego właściwości zdrowotne znikają.

1. Kremy z jadem pszczelim.

Kremy z dodatkiem jadu pszczelego fantastycznie działają na bolące i przeciążałe stawy. Są genialną opcją dla sportowców, którzy trenują i borykają się z urazami. Taka maść doskonale działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Dzięki wysokiej aktywność biologicznej, kremy z z jadem pszczelim poprawiają krążenie krwi w górnych warstwach skóry. Stosowane na okolice źle gojących się ran, przyśpieszają proces właściwej regeneracji skóry. Ponadto jest stosowany w terapii odmrożeń dolnych i górnych kończyn.

2. Apitoksynoterapia- wprowadzenie jadu pod skórę.

Apitoksynoterapia - terapia jadem pszczelim polegająca na celowym użądleniu człowieka pod opieką doświadczonego personelu (apiterapeuty). Polega na wprowadzaniu coraz większej dawki toksyny. Każdego dnia zwiększa się ilość użądleń. Pierwszy dzień- jedno użądlenie, drugi dzień- dwa użądlenia i tak dalej. Jest to stara metoda wprowadzania toksyny do ciała. Minusem tej metody jest bark możliwości ustalenia dokładnej dawki. Obecnie częściej stosuje się wstrzykiwanie wcześniej przygotowanego jadu. Ta metoda jest bardziej dokładana a jednocześnie bardziej bezpieczna dla zdrowia.

Wykaz zdrowotnego działania Apitoksynoterapii:

 • Choroby obwodowego układu nerwowego: gościec mięśniowy, zapalenie mięśni, bóle mięśniowe, zapalenie kaletek maziowych, zapalenie pochewek ścięgien, urazy zwichnięcia ścięgien.
 • Choroby obwodowego układu nerwowego: dyskopatia, nerwobóle nerwu trójdzielnego, nerwu kulszowego, neuralgie splotu lędźwiowo-krzyżowego, zapalenia wielonerwowe.
 • Choroby reumatyczne – reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów.
 • Choroby mięśnia sercowego – reumatyczne zapalenie mięśnia sercowego.
 • Choroby układu oddechowego – dychawica oskrzelowa.
 • Choroby skóry – łuszczyca, egzemy, troficzne zaburzenia skóry, trudno gojące się rany, blizny pooperacyjne, odmrożenia, atopowe zapaleni skóry.
 • Choroby jamy ustnej – zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i języka, paradontoza.
 • Choroby alergiczne – astma oskrzelowa atopowa, pokrzywka, pyłkowica.
 • Choroby naczyń krwionośnych – zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie tętnic, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, choroba Buergera, nadciśnienie tętnicze krwi.
 • Choroby kobiece – zapalenie błony śluzowej macicy, przymacicza, przydatków, torbiele jajników.
 • Choroby układu moczowego – zapalenie pęcherza moczowego.

Opracowano na podstwie: " Apikosmetyka" B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia | wikipedia |www.zdrowiebezlekow.pl

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Nasze bestsellery

1 z 10