Naturalny miód cieszy się zainteresowaniem konsumentów ze względu na swoje właściwości smakowe i zdrowotne. Niestety, na rynku możemy znaleźć produkty, które z dobrym miodem niewiele mają wspólnego. W artykule podpowiadamy, gdzie kupować miód, aby mieć pewność, że otrzymamy produkt wysokiej jakości.
Mała pasieka
Wydaje się, że mała, przydomowa pasieka daje nam gwarancję zakupu wartościowego miodu. O jakości produktu decyduje jednak wiele czynników, które często w małych pasiekach się pomija:
- z oszczędności małe pasieki nie inwestują w urządzenia do bezpiecznego konfekcjonowania miodu.
- brak nadzoru weterynaryjnego SANEPID czy WIJHARS sprawia, że nie mamy żadnej gwarancji, czy w pasiece zachowywane są zasady higieny, czy nie są stosowane antybiotyki, a osoby mające kontakt z produktem są zdrowe.
Ponadto, gdy mała pasieka przez cały rok oferuje wiele gatunków miodu, powinno to wzbudzić naszą nieufność, gdyż dość powszechny jest proceder kupowania tanich miodów importowanych i sprzedawania ich jako własne.
WNIOSEK: Odradzamy kupowanie miodu w małych, nie rejestrowanych pasiekach.
Zaprzyjaźniony pszczelarz
Zanim kupimy miód warto sprawdzić, czy właściciel pasieki posiada dwa ważne dokumenty:
- numer weterynaryjny, który oznacza, że pasieka jest pod nadzorem odpowiednich służb,
- zezwolenie na sprzedaż i konfekcjonowanie miodu np. w formie sprzedaży bezpośredniej lub rolniczego handlu detalicznego (RHD). Dokument świadczy o tym, że pasieka spełnia warunki dotyczące pozyskiwania i konfekcjonowania miodu.
WNIOSEK: Jeśli oba wymienione wymogi są spełnione, zdecydowanie polecamy zakup miodu u zaprzyjaźnionego pszczelarza.
Markety
Często produkty w marketach pochodzą z dużych zakładów konfekcjonowania, które przeważnie miód importują. Na etykiecie należy koniecznie sprawdzić kraj pochodzenia. Możemy mieć do czynienia z mieszanką produktów z krajów Unii Europejskiej i niskiej jakości, tanich miodów chińskich. To samo może dotyczyć miodów sprzedawanych po niskich cenach w ramach tzw. promocji.
WNIOSEK: Nie polecamy miodów z domieszką produktów spoza Unii Europejskiej oraz o niskich cenach promocyjnych.
Zdarza się, że markety wprowadzają na akcje typu in-out produkty np. członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, gdzie profesjonalne pasieki sprzedają te same wyroby, co w sklepach ze zdrową żywnością. Ze względu na zamawianą przez sieć dużą ilość cena produktów jest zarówno dla pszczelarzy, jak i dla nas atrakcyjna.
WNIOSEK: Sprzedawane w marketach miody sygnowane marką sieci lub organizacji producenckich są godne polecenia.
Sklepy specjalistyczne
W sklepach specjalistycznych zaopatrzymy się w miód wysokiej jakości, często z certyfikatami produkcji ekologicznej. Dostawcy są starannie dobierani i selekcjonowani.
WNIOSEK: odpowiadając na pytanie "Gdzie kupować miód?" polecamy miody ze sklepów specjalistycznych, mimo że czasami mają nieco wyższą cenę. Otrzymujemy za to produkt zdrowy i wysokiej jakości, a tego przecież od miodu oczekujemy!