gdzie kupić miód

Gdzie kupować miód?

Naturalny miód cieszy się zainteresowaniem konsumentów ze względu na swoje właściwości smakowe i zdrowotne. Niestety, na rynku możemy znaleźć produkty, które z dobrym miodem niewiele mają wspólnego. W artykule podpowiadamy, gdzie kupować miód, aby mieć pewność, że otrzymamy produkt wysokiej jakości.

Mała pasieka

Wydaje się, że mała, przydomowa pasieka daje nam gwarancję zakupu wartościowego miodu. O jakości produktu decyduje jednak wiele czynników, które często w małych pasiekach się pomija:

  • z oszczędności małe pasieki nie inwestują w urządzenia do bezpiecznego konfekcjonowania miodu.
  • brak nadzoru weterynaryjnego SANEPID czy WIJHARS sprawia, że nie mamy żadnej gwarancji, czy w pasiece zachowywane są zasady higieny, czy nie są stosowane antybiotyki, a osoby mające kontakt z produktem są zdrowe.

Ponadto, gdy mała pasieka przez cały rok oferuje wiele gatunków miodu, powinno to wzbudzić naszą nieufność, gdyż dość powszechny jest proceder kupowania tanich miodów importowanych i sprzedawania ich jako własne.

WNIOSEK: Odradzamy kupowanie miodu w małych, nie rejestrowanych pasiekach.

Zaprzyjaźniony pszczelarz

Zanim kupimy miód warto sprawdzić, czy właściciel pasieki posiada dwa ważne dokumenty:

  • numer weterynaryjny, który oznacza, że pasieka jest pod nadzorem odpowiednich służb,
  • zezwolenie na sprzedaż i konfekcjonowanie miodu np. w formie sprzedaży bezpośredniej lub rolniczego handlu detalicznego (RHD). Dokument świadczy o tym, że pasieka spełnia warunki dotyczące pozyskiwania i konfekcjonowania miodu.

WNIOSEK: Jeśli oba wymienione wymogi są spełnione, zdecydowanie polecamy zakup miodu u zaprzyjaźnionego pszczelarza.

Markety

Często produkty w marketach pochodzą z dużych zakładów konfekcjonowania, które przeważnie miód importują. Na etykiecie należy koniecznie sprawdzić kraj pochodzenia. Możemy mieć do czynienia z mieszanką produktów z krajów Unii Europejskiej i niskiej jakości, tanich miodów chińskich. To samo może dotyczyć miodów sprzedawanych po niskich cenach w ramach tzw. promocji.

WNIOSEK: Nie polecamy miodów z domieszką produktów spoza Unii Europejskiej oraz o niskich cenach promocyjnych.

Zdarza się, że markety wprowadzają na akcje typu in-out produkty np. członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, gdzie profesjonalne pasieki sprzedają te same wyroby, co w sklepach ze zdrową żywnością. Ze względu na zamawianą przez sieć dużą ilość cena produktów jest zarówno dla pszczelarzy, jak i dla nas atrakcyjna.

WNIOSEK: Sprzedawane w marketach miody sygnowane marką sieci lub organizacji producenckich są godne polecenia.

Sklepy specjalistyczne

W sklepach specjalistycznych zaopatrzymy się w miód wysokiej jakości, często z certyfikatami produkcji ekologicznej. Dostawcy są starannie dobierani i selekcjonowani.

WNIOSEK: odpowiadając na pytanie "Gdzie kupować miód?" polecamy miody ze sklepów specjalistycznych, mimo że czasami mają nieco wyższą cenę. Otrzymujemy za to produkt zdrowy i wysokiej jakości, a tego przecież od miodu oczekujemy!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Nasze bestsellery

1 z 10