Dlaczego miody spadziowe są zdrowsze od nektarowych? - Bryła Miodu

Dlaczego miody spadziowe są zdrowsze od nektarowych?

Na pewno nie raz zastanawiałeś się dlaczego miody spadziowe są bardziej pożądane a zarazem znacznie droższe od miodów nektarowych? W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami, dlaczego miody spadziowe są zdrowsze od nektarowych. Czy rzeczywiście tak jest?

Naturalny miód powstaje z dwóch surowców: nektaru lub spadzi (lub mieszany nektarowo- spadziowy). Rośliny wabią pszczoły wydzielając słodki nektar, który następnie przynoszą do ula. Tak powstają miody nektarowe np. z rzepaku, lipy, gryki itp. Są najbardziej pospolite i najczęściej wytwarzane. Natomiast miody spadziowe są mniej powszechne i trudniej się je pozyskuje.

Bo do tanga trzeba dwojga-mszyce i pszczoły.

Aby powstał miód spadziowy muszą pojawić się mszyce (zwane miodownicam). Te małe pasożyty nakłuwaj swoim aparatem gębowym miękkie części drzew i wypijają z nich soki. Następnie wydzielają resztki (odchody) które masowo spadają na liście. Spadający słodki płyn kusi pszczoły, które zanoszą go do ula i tak powstaje miód spadziowy. Niestety spadź występuje często raz na kilka lat. Aby się pojawiła muszą wystąić szczególne warunki pogodowe. Spadź pojawia się tylko w upalne i suche lato. Niewielka ilość deszczu sprawia, że spadź znika całkowicie. To znacząco wpływa na powszechność i cenę miodów spadziowych.

Miodownice nakłuwające iglaki

To za sprawą wyżej opisanych pasożytów, miody spadziowe są źródłem cennych aktywnie biologicznie składników odżywczych których nie ma w miodach nektarowych. Spadź występuje wyłącznie na drzewach iglastych i liściastych. Tym samym rozróżniamy miody ze spadzi iglastej i liściastej. Gatunek spadzi jest kluczowy w oddziaływaniu na nasze zdrowie i jego wartościach odżywczych.

Miód ze spadzi-szampan wśród miodów.

Miody ze spadzi iglastej są zazwyczaj w kolorze złocistożółtym lub głęboko brązowym. Zapach miodów z tej odmiany jest raczej słabo wyczuwalny, lekko korzenny lub orzechowy. W smaku są bardzo łagodne i mało słodkie. Taki jest właśnie nasz miód ze spadzi iglastej z Roztocza. Jego kolor jest złocistzółty o konsystencji " krówki ciagutki". W smaku czuć stonowaną żywiczność.

Natomiast miody ze spadzi liściastej posiadają kolor od zielonkowo-herbacianego po jasnobrązowy. Swoją zielonkawą barwę zawdzięczają glonom. W smaku są łagodne (podobnie jak ze spadzi iglastej) czuć lekki posmak żywiczny. Miody te są bardzo gęste i lepkie. Działają silnie moczopędnie, przeciwzapalnie i dezynfekująca. Co prawda aktywność antybiotyczną mają na niższym poziomie niż miody ze spadzi iglastej, ale nie można odebrać im roli w leczeniu wątroby, dróg żółciowych i jelit.

Czy miody spadziowe są zdrowsze?

Miody spadziowe w porównaniu z miodami nektarowymi są zasobniejsze o:

 • substancje antybiotyczne
 • kwasy organiczne
 • związki mineralne
 • związki azotowe
 • dekstryny

Ponadto zawierają nawet od 4 do 9 razy więcej biopierwiastków niż w miodach nektarowych. To niewatpliwie czyni je wyjatkowymi w swej kategorii. W szczególności miody ze spadzi igalstej z przewagą jodly zawierają łatwo przyswajalne związki:

 • żleaza
 • cynku
 • miedzi
 • boru
 • potasu
 • wapnia
 • fosforu
 • chloru
 • siarki
 • magnezu
 • kobaltu

Co więcej miody spadziowe są jedyne ze wszystkich krajowych odmian zawierające srebro, cyny, molibden oraz wanad.

O ile kluczową rolę w produkcji miodu stanowią pszczele enzymy to w przypadku szlachetnych odmian miodów spadziowych, istotne znaczenie odgrywają mszyce. To za ich sparwą spadź jest tak drogocenna. W spadzi występuje prawie dwukrotna zawartość białek, aminokwasów oraz enzymów. To bezsprzecznie stawia miody spadziowe na pierwszym miejscu w porównaniu do miodów nektarowych.

Ponadto tylko miody spadziowe w szczególności iglaste zawierają olejki eteryczne, garbniki i charakterystyczną żywicę. Garbniki zawarte w spadzi jodłowej działają wykrztuśnie i przeciwbakteryjnie. Dlatego powszechnie mówi się że miody tej właśnie odmiany są cenne przy zwalczaniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

Miód nektarowy czy spadziowy?Który wybrać.

Co do zasady wszystkie miody powstałe naturalną metodą a więc bez dodatku cukru lub syropu glukozowego są zdrowe. Każda konkretna odmiana ma swoje oddziaływanie na nasze zdrowie. Dlatego należy sięgać zarówno po miody nektarowe bardziej przystępne cenowo oraz te ze spadzi które zadowolą najbardziej wymagającego konsumenta.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Nasze bestsellery

1 z 10